Chelsea ไทย

Look up Chelsea in Wiktionary, the free dictionary. Bechem Chelsea, the former name of Berekum Chelsea F. Ghanaian football club based in Bechem, Ghana. Women, a women’s association football club associated chelsea ไทย Chelsea F.

This disambiguation page lists articles associated with the title Chelsea. If an internal link led you here, you may wish to change the link to point directly to the intended article. Batı Londra merkezli İngiliz futbol kulübü. 1905’te kurulan kulüp Premier League’de oynamaktadır ve tarihi boyunca İngiliz liglerinde üst sıralarda yer almıştır.

Chelsea ilk önemli başarısını 1955’te lig şampiyonu olarak gösterdi. 1960 ve 1970’lerde birçok kupa kazanan kulüp, 1997’ye kadar başka önemli bir başarı gösteremedi. Son on yıl, kulüp tarihinin en başarılı dönemi oldu. Adında Chelsea geçmesine rağmen Chelsea FC’nin merkezi aslında Chelsea değil, komşusu Fulham’dır. Kulüp, kuruluşundan itibaren iç saha karşılaşmalarını Fulham’da bulunan 42. 449 seyirci kapasiteli Stamford Bridge’de oynar. 2003 yılından beri Rus milyarder Roman Abramoviç takımın sahibidir.

Chelsea’nin klasik Forması 1960’tan bu yana kullanılan kraliyet mavisi üst ve şort ile beyaz çoraptır. Kulübün arması modernleştirme ve yeniden markalaştırma çabaları için birkaç kez değiştirilmiştir. Günümüzde asa taşıyan bir aslan şeklinde olan arma, 1950’lerdeki armanın düzenlenmiş bir versiyonudur. 1952 yılında Arsenal’lı eski forvet Ted Drake Chelsea FC’nin başına getirildi. Ted Drake, Chelsea’nin modernleşmesinde büyük rol oynadı. Teknik adam Chelsea’nin armasını, genç kadroyu ve antrenman düzenini değiştirdi ve takımı yeniden kurdu. Bunun sonucunda Chelsea FC ilk kupasını 1954-1955 sezonunda ligi kazanarak aldı.

Kulüp 1960’lar boyunca kupa mücadelesine devam etti ve birkaç kez kıl payı hüsrana uğradı. FA Cup ve lig kupasında yoluna devam eden kulüp lig kupasını elde ederken diğer iki kupayı sonlara doğru kaybetti. Chelsea, 2008 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele ederken. 1970’lerin sonlarından 1980’lere dek Chelsea sarsıntılı bir süreç geçirdi. Stamford Bridge’in yeniden imarı kulübün finansal bütçesine zarar verdi. Bu gelişmelerden sonra yıldız oyuncular satıldı ve kulüp küme düştü.

Azılı bir taraftar grubu da bu on yıllık süreçte kulübün başına bela oldu. Bazı Teknik direktörleri Chelsea formasını giymiş olup takımın başına gelmiştir. Takımın şimdiki teknik direktörü Roberto Di Matteo 1996-2002 yılına kadar Chelsea forması giymiş olup, orta saha mevkisinde görev almıştır. 119 maçta 15 gol kaydetme başarısı gösterip jübilesini de Chelsea forması ile yapmıştır.